Stavba mého domu

 
Tento sen vznikal v mé hlavě již dlouho. Po rozvodu jsem se postavila na vlastní nohy a začala se věnovat přírodním stavbám. Poznala jsem mimo jiné i Zdeňka Průchu, který byl zapálený pro přírodní stavby, věnuje se dřevostavbám přes 20 let a měl za sebou už realizaci své slaměné chaty. Jeho snem bylo stavět dům z velkých jumbo balíků slámy a já zas chtěla levně bydlet (resp. už dlouhou dobu cítím nutnost žít jinak než v paneláku v Plzni). A tak vznikl projekt slaměného moderního domu - taková kostka z celých balíků. Čas plynul a ke mně konečně přišel ten správný pozemek a vše začalo do sebe zapadat. Zdeněk se svou velkou chutí stavět dům z velkých balíků a moje potřeba dostat se pryč z města. Vznikl nový projekt, vesnického stavení z rozpůlených velkých balíků. Nechci za stavbu dát zbytečně moc peněz, chci si procesem sama projít a tak je to koncipované jako svépomocí. Co zvládnu sama (s kamarády a rodinou), tak udělám, jinak je stavba na Zdeňkovi. Ještě před realizací se v mém životě objevil člověk, díky kterému celý ten rok vše vznikalo. Zdeněk se mohl zapojit do stavby až na svou část dřevostavby se slámou. Celé základy, přípojky a příprava stavby prošla rukama mému příteli, kterému tímto z celého srdce děkuji. Po celý rok byl pro mě největší opora a jistota, že se to zvládne. Sama bych v tom vlála dost a to jsem schopný organizátor a mám vzdělání v tomto oboru. Zdaleka ještě není hotovo, tak uvidíme, co přinese další rok.
Již teď Děkuji mnohokrát za tuto zkušenost.
Rok 2020 začal trochu smutně, protože nám přes zimu natekla voda do slámy v podlaze. Museli jsme část podlahy vyházet a nahradit novými balíky. Dál pokračovalo sundání dočasného krovu a dostavení obvodových stěn z velkých balíků slámy manipulátorem. Pak přišlel na řadu krov, sláma a střecha. Nesmělo do toho napršet, jinak by se znehodnotil celý dům, takže to byl velký stres několik měsíců. Střešní tašky se pokládaly v listopadu a byl zde u toho pokrývač, který to vedl. Nepršelo. Děkuji za to. Konečně úleva. Můžeme začít pracovat uvnitř. Tento rok byl náročný, ale zvládli jsme ho.
2021 pokračujeme uvnitř rozvody, v létě přišly na řadu hliněné omítky s pomocí mnoha brigádníků. Všem děkuji, bez nich a mého přítele, by zdaleka nebylo vše hotovo. Na stavbě pracuje Zdeněk Průcha a já s partnerem jezdíme jak se dá. V létě tu byli chlapy na kořenovou čističku, jinak vše děláme sami. Pomalu se to posouvá, ale je to krásná tvůrčí práce. Baví mě to a děkuji za možnost si to vyzkoušet. Bylo už mnoho velmi nepříjemných situací, vypjaté vztahy, stres i únava, ale snažíme se o všem komunikovat, aby se atmosféra vždy vyčistila. Stavíme společně se sousedkou dva domky vedle sebe a někdy je to náročné.   V zimě jsme již nainstalovali kamínka, takže jsme zde strávili Silvestra i další zimní víkendy.
Hotovo ještě zdaleka není, ale máme před sebou další rok tvoření krásného snu. Děkuji všem
Pokračujeme v roce 2022 tvoříme, dokunčujeme, posuváme práce dál směrem k cíly, ale ten se stále vzdaluje místo aby se přibližoval. :-)
A již je tu rok 2023. Už jsem vyčerpaná, unavená, ale nezvdávám to, stále víkend co víkend pokračujeme v dokončování velkého snu. Již se to blíží, cíl je zdánlivě na dohled. Chybí už jen kuchyně, podlahy, dokončit finální omítky, kamna, dlažbu a venku spoustu úprav, plot. No je toho ještě dost, ale my to zvládneme. Děkuji všem za podporu a projevený obdiv. Ani si sama plně neuvědomuji, jak velké životní sousto to je.
 
 
 
 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode